חישוב אחוזים

במדריך זה תלמדו דרך מהירה לחישוב אחוזים באקסל, תמצאו את נוסחת האחוזים הבסיסית ועוד כמה נוסחאות לחישוב אחוזי עלייה לעומת תקופות שונות, מע"מ, אחוז מסה"כ ועוד.

זה שימושי בתחומי חיים רבים, בין אם זה טיפ למסעדה, עמלת משווק, מס הכנסה, העלאות שכר, מע"מ או ריבית. במדריך זה, אנו הולכים לחקור כמה טכניקות שיעזרו לך לחשב ביעילות אחוזים באקסל וללמוד את נוסחאות האחוזים הבסיסיות שיסירו ממך את הצורך לחשב בראש או עם מחשבון.

יסודות האחוזים

חישוב אחוזים
המונח "אחוזים" נגזר מהלטינית per centum, כלומר "במאה". כפי שאתם בוודאי זוכרים משיעור מתמטיקה בתיכון, אחוז הוא שבריר מ-100 שמחושב על ידי חלוקת המונה במכנה והכפלת התוצאה ב-100.

נוסחת האחוזים הבסיסית היא:

(חלק/שלם)*100 = אחוז.

לדוגמה, אם היו לך 20 תפוחים ונתת 5 לחברים שלך, כמה נתת, באחוזים? בביצוע חישוב פשוט (5/20) 100X מקבלים את התשובה – 25%.

כך בדרך כלל מחשבים אחוזים בבית הספר ובחיי היומיום. אחוז המחשוב ב-Microsoft Excel הוא אפילו יותר קל. מכיוון ש-Excel מבצע עבורך כמה פעולות באופן אוטומטי, ברקע. למרבה הצער.
אין נוסחת אקסל אוניברסלית לאחוזים שתכסה את כל התרחישים האפשריים. אם תשאל מישהו "באיזה אחוז נוסחה אני משתמש כדי להגיע לתוצאה שאני רוצה?". סביר להניח שתקבלו תשובה כמו "טוב, זה תלוי באיזו תוצאה בדיוק אתה רוצה להשיג".
אז, הרשו לי להראות לכם כמה נוסחאות פשוטות כמו נוסחת גידול באחוזים, נוסחה לקבלת אחוזים מהסך הכל ועוד.

חישוב אחוזים באקסל

הנוסחה הבסיסית לחישוב אחוז באקסל היא:

חלק/שלם = אחוז
אם נשווה את זה לנוסחת המתמטיקה הבסיסית לאחוזים, תבחינו שבנוסחת האחוזים של אקסל חסרה את החלק *100. ב-Excel, אינך צריך/ה להכפיל את השבר המתקבל ב-100 מכיוון ש-Excel עושה זאת באופן אוטומטי כאשר תבנית האחוזים מוחלת על תא.

איך יוצרים מחשבון אחוזים?

ועכשיו, בואו נראה איך את/ה יכול/ה להשתמש בנוסחת האחוזים של Excel על נתונים מהחיים האמיתיים. נניח, יש לך מספר של "פריטים שהוזמנו" בעמודה B ו"פריטים שנמסרו" בעמודה C. כדי לברר את אחוז המוצרים שנמסרו, בצעו את השלבים הבאים:

  1. הזינו את הנוסחה C2/B2= בתא D2, והעתיקו אותה לכמה שורות שאתם צריכים.
  2. לחצו על הלחצן סגנון אחוז (בכרטיסיית בית > מספר) כדי להציג את השברים העשרוניים המתקבלים באחוזים.
    חישוב אחוזים באקסל
  3. זכרו להגדיל את מספר המקומות העשרוניים במידת הצורך, כפי שמוסבר בטיפים לאחוזים.
  4. בוצע! 🙂
    אותו רצף של שלבים יתבצע בעת שימוש בכל נוסחת אחוזים אחרת באקסל.
חישוב אחוזים באקסל
עמודה D מציגה אחוז מעוגל של פריטים שנמסרו, ללא נקודות עשרוניות כלשהן.

איך מחשבים אחוזים מסה"כ (מתוך סכום)

למעשה, הדוגמא מעל היא מקרה מסוים של חישוב אחוזים מהסך הכל. כעת, בואו נחקור עוד כמה דוגמאות שיעזרו לכם לבצע עבודה מהירה מהסך הכולל באקסל על מערכי נתונים שונים.

כאשר הסה"כ נמצא בסוף הטבלה בתא מסוים

תרחיש נפוץ מאוד הוא כאשר יש לך סה"כ בתא בודד בסוף טבלה. במקרה זה, נוסחת האחוזים תהיה דומה לזו שדיברנו עליה זה עתה. ההבדל היחיד שהפניית תא במכנה היא הפניה מוחלטת (עם $). סימן הדולר מתקן את ההפניה לתא נתון, כך שהיא לעולם לא משתנה לא משנה לאן הנוסחה מועתקת.

מה זה אומר? בואו ניקח לדוגמא בחנות פירות וירקות אנחנו סופרים סך מכירות יומיות של כל סוג פרי/ירק בעמודה B.סה"כ אחוזים

רואים את הסה"כ ב-B12? יופי – עכשיו בואו נפתח עמודה נוספת ונראה כמה אחוזים מכל מוצר מכרנו באותו יום.

הנוסחא בה נשתמש היא =B2/$B$12 .

קיבוע תא

למה עשינו את זה ככה? מכיוון שאם לא היינו מקבעים את הסה"כ, בכל פעם שהיינו רוצים להעתיק את אותה הנוסחה. היא היתה יורדת באופן יחסי, כלומר במידה והיינו רוצים לחשב את סף אחוזי המלפפונים היינו בעצם מחלקים ב0. (כי אין שום נתון מתחת לסה"כ).