Pivot – פיבוט (טבלת ציר)

טבלאות Pivot הן כלי רב עוצמה לארגון וסיכום מערכי נתונים גדולים. הם מאפשרים למשתמשים לסדר מחדש ולרכז נתונים לפורמט טבלאי. זה מקל על ההבנה וההפקה של תובנות מהנתונים.

כדי ליצור טבלת ציר, על המשתמשים לבחור תחילה את הנתונים שהם רוצים לכלול בטבלה. זה יכול להיות טווח של תאים בתוך גיליון אלקטרוני בודד או גיליונות מרובים בחוברת עבודה. לאחר בחירת הנתונים, המשתמש יכול לבחור אילו עמודות נתונים לכלול בטבלת הצירים וכיצד לארגן את הנתונים.

לדוגמה, נניח שלמשתמש יש מערך נתונים המכיל רשומות מכירות עבור חברה. מערך הנתונים כולל עמודות עבור תאריך המכירה, המוצר שנמכר, איש המכירות שביצע את המכירה והסכום הכולל של המכירה. המשתמש רוצה ליצור טבלת ציר שמציגה את סך המכירות של כל מוצר. במקרה זה, המשתמש יבחר את עמודות המוצר וסך המכירות מתוך מערך הנתונים וישתמש בטבלת הציר. זאת בכדי לארגן את הנתונים לפי מוצר.

מה זה פיבוט?

בעצם, אתם לא משכפלים את הנתונים. אתם רק יוצרים עדשה שדרכה תוכלו לחתוך ,לסנן, לארגן ובאמת לחקור את הנתונים שלכם בצורה מאוד גמישה ועוצמתית. אז כדי לסכם את הדברים, אני רוצה לדבר על 5 יתרונות מרכזיים שכדאי לזכור לגבי טבלאות ציר.

מה ניתן לעשות עם pivot table?

ניתן להתאים טבלאות Pivot בדרכים רבות כדי להתאים לצרכי המשמהתמש. לדוגמה, משתמשים יכולים להוסיף מסננים לטבלת הצירים כדי להציג רק נתונים עבור קטגוריות או תקופות זמן ספציפיות. הם יכולים גם להשתמש בטבלת הציר כדי לחשב סטטיסטיקות סיכום, כגון ממוצעים, ספירות וסכומים. זה יכול להיות שימושי לזיהוי מגמות ודפוסים בנתונים. למשל אילו מוצרים נמכרים הכי הרבה או אילו אזורי מכירות מניבים את הביצועים הטובים ביותר.

ניתן להשתמש בטבלאות Pivot גם ליצירת תרשימים וגרפים. הגרפים יכולים לעזור לייצוג חזותי של הנתונים בצורה שקל להבין ולפרש. לדוגמה, משתמש עשוי ליצור תרשים עמודות באמצעות נתוני טבלת הצירים שלו כדי להציג את סך המכירות של כל מוצר.

בסך הכל, טבלאות ציר הן כלי רב ערך לניתוח נתונים ודיווח. הם יכולים לעזור למשתמשים במהירות ובקלות לארגן ולסכם כמויות גדולות של נתונים, ולאפשר להם לזהות מגמות ודפוסים ולקבל החלטות מושכלות על סמך הנתונים.

למה זה טוב?

מדוע Pivot (טבלת ציר) הוא אחד הכלים החשובים והחזקים ביותר באקסל בכל הנוגע לניתוח נתונים?
הדרך הפשוטה ביותר להסביר זאת היא דרך הדגמה. הביטו בטבלה מטה נסו לענות על השאלות הבאות:

 1. באיזה מושד השכלה מספר הבוגרים הוא הגדול ביותר בשנת 2017?
 2. באיזו שנה מספר בוגרי תואר ראשון היה הגבוה ביותר?
 3. באיזה מוסד השכלה היתה הירידה הדרמטית ביותר בין השנים 2019 ל2020?
טבלת בוגרי תואר ראשון ושני בין שנות לימודים 2015/2016 עד 2020/2021
 1. לגבי השאלה הראשונה – לא ממש בעייתי לענות עליה. ניתן בקלות לסנן לשנת 2017 ולמיין את עמודת C מהגדול לקטן.
 2. חגבי השאלה השניה – ייתכן שיש צורך להתחיל להוסיף כמה חישובים כבדי לצבור את הנתונים ברמה השנתית ואז להתחיל למיין משם. אז בהחלט עדיין ניתן לביצוע, אבל עכשיו זה נהיה קצת יותר מייגע.
 3. מה לגבי השאלה השלישית? – עכשיו אנחנו מתחילים להיכנס לסוג השאלות שטבלאות ציר מצוינות בהן. כמובן,ניתן לענות על השאלה הזו מבלי להשתמש ב- pivot, זה יכלול מספר שלבים, לעתים מייגעים כדי להגיע לשם, וזה בדיוק מה שטבלאות ציר נועדו לעשות במהירות רבה וביעילות רבה.

מה אם את/ה בכלל לא יודע/ת מה את/ה מחפש/ת?

אז כל אחת משלוש השאלות שהרגע ציינו מניחה שישסיפור, המגמה או התובנה שאת/ה מנסה לחשוף. מה אם ניגש למערך נתונים ללא ידע מה הולך להיות הסיפור. ואז ונזדקק לכלי ניתוח שיעזור לחשוף עבורנו את התובנות הללו? כלומר, ננתח את המידע ועל הדרך נגלה סיפור או נעלה שאלות. זהו יתרון מרכזי נוסף של pivot, וסיבה נוספת לכך שהוא כלי כה חשוב באקסל.

יתרונות פיבוט

לנתח נתונים בלי pivot זה כמו לדפוק מסמר עם מקרוני. במידה ולא תשתמשו בpivot, תקשו על חייכם פי 10,000 – וחבל…
Pivot הוא הכלי המאפשר ניתוח טבלאות יעיל באקסל, ויהפוך את חייכם להרבה יותר קלים. אז תחשובו על טבלת ציר כמו סוג של שכבה שיושבת על גבי מערך נתונים גולמי.

שימוש שונים בטבלת ציר

ישנן דרכים רבות ושונות בהן ניתן להשתמש בטבלאות ציר מתקדמות, בהתאם לצרכים ולמטרות הספציפיות של המשתמש. הנה כמה דוגמאות לאופן שבו ניתן להשתמש בטבלאות ציר מתקדמות במצבים שונים:

 • מנהל מכירות בחברה קמעונאית עשוי להשתמש בטבלת ציר מתקדמת כדי לנתח נתוני מכירות לפי מוצר, מיקום וזמן. לטבלת הצירים עשויה להיות אזורי ציר מרובים, כאשר אזור אחד מציג את סך המכירות לפי מוצר, ואזור אחר מציג מכירות ממוצעות לפי מיקום. טבלת הציר עשויה לכלול גם קבוצות עבור חודשים שונים, מה שמאפשר למנהל המכירות להשוות נתוני מכירות על פני חודשים שונים.
 • אנליסט פיננסי בבנק השקעות עשוי להשתמש בטבלת ציר מתקדמת כדי לנתח נתוני מחירי מניות. לטבלת הציר עשוי להיות אזור ציר המציג את מחיר הסגירה היומי של כל מניה, ואזור ציר נוסף המציג את התשואה מהשנה עד היום עבור כל מניה. טבלת הציר עשויה לכלול גם חישובים המציגים את התשואה היומית הממוצעת ואת סטיית התקן של התשואות היומיות עבור כל מניה.
 • מנהל שיווק בחברת טכנולוגיה עשוי להשתמש בטבלת ציר מתקדמת כדי לנתח נתוני לקוחות. לטבלת הציר עשוי להיות אזור ציר המציג את מספר הלקוחות לפי קבוצה דמוגרפית (למשל גיל, מגדר, הכנסה), ואזור ציר נוסף המציג את ערך חיי הלקוח הממוצע לפי קבוצה דמוגרפית. טבלת הציר עשויה לכלול גם קבוצות עבור אזורים שונים, מה שמאפשר למנהל השיווק להשוות נתוני לקוחות בין אזורים שונים.
 • מנהל פרויקט בחברת בנייה עשוי להשתמש בטבלת ציר מתקדמת כדי לעקוב אחר התקדמות הפרויקט. לטבלת הציר עשוי להיות אזור ציר המציג את המספר הכולל של המשימות שהושלמו עבור כל פרויקט, ואזור ציר נוסף המציג את אחוז המשימות שהושלמו עבור כל פרויקט. טבלת הציר עשויה לכלול גם חישובים המציגים את שיעור ההשלמה הממוצע ואת סטיית התקן של שיעורי ההשלמה עבור כל פרויקט.

אלו הן רק כמה דוגמאות לאופן שבו ניתן להשתמש בטבלאות ציר מתקדמות. באופן כללי, הם יכולים להיות כלי רב ערך לניתוח וארגון נתונים במגוון רחב של הקשרים ותרחישים.

5 יתרונות לשימוש בפיבוט

 1. עוצמה: קבלו תובנות וענו על שאלות מפתח לגבי הנתונים שלכם.
 2. יופי: החלו סגנונות מותאמים אישית וכללי עיצוב מותנים כדי להחיות את טבלאות הציר שלכם.
 3. מהירות: צרו תצוגות מותאמות אישית, מסננים ושדות מחושבים תוך כדי תנועה.
 4. דיוק: ניתן לבצע אוטומציות של חישובים כדי למזער טעויות אנוש.
 5. גמישות: בצעu מניפולציה של פריסות טבלה וצru תצוגות דינמיות תוך שניות.

איך עושים פיבוט באקסל

לפני שמתחילים

לפני שנלכלך את הידיים ונתחיל לעבוד עם pivot table באקסל, חשוב להבין שפיבוט חזק תלוי בנתונים מאחוריו. ישנה דרך נכונה ושגויה לבנות את נתוני המקור שלך והפוסט הזה יעסוק בלעזור לך להבין את ההבדל.

מבנה נתונים טוב הוא מלבני עם משתנים המונחים כעמודות עם שמות כותרות ברורים ותצפיות המונחות כשורות.מסד נתונים לפיבוט תקין

אם הנתונים שלך התהפכו או עברו טרנספורמציה, אתה באמת לא תוכל לנתח אותם בשום דרך הגיונית באמצעות ציר. מסד נתונים לפיבוט לא תקין

נתוני מקור טובים גם נקיים מעיצוב מיותר. פורמטים כמו סוגי מספרים, סגנונות גופנים, מילוי תאים וכו’, לא יעברו לטבלת ציר בכל מקרה. כך ששיטת העבודה הטובה ביותר היא לשמור על דברים פשוטים ונקיים בחלק האחורי. נתוני המקור שלך צריכים להכיל רק מימדים ומידות. חשבו על מימדים כשדות קטגוריים ועל מדדים כשדות מספריים.

אל תוסיפו עוד שורות כותרת עליונה או תחתונה. מכיוון ש-Excel יזהה אוטומטית את כותרות העמודות על סמך השורה הראשונה בטווח נתוני המקור שלך.

בוספו של דבר

לבסוף, נתוני המקור הגולמיים שלך לא אמורים להכיל שורות של סיכום ביניים או שדות מחושבים. טבלאות Pivot נועדו לבצע עבורך חישובים מסוג זה ולעשות אותם בצורה מדויקת וגמישה יותר. הוספת שדות כלשהם מלבד הערכים הגולמיים בנתוני המקור שלך רק תסבך את העניינים.

מה עכשיו?

כעת, בצד ההפוך, מבנה נתונים גרוע עשוי להיות מועבר עם משתנים כשורות ותצפיות כעמודות. זה עשוי להיות פרוס בצורה לא מובנית או לא מלבנית או אולי הוא מכיל עיצוב מיותר, שדות מחושבים, שמות עמודות מטעים או שורות כותרות נוספות.

השורה התחתונה היא שהתפקיד היחיד שנתוני המקור שלך צריכים לשחק הוא לאחסן את הערכים הגולמיים עבור טבלת הציר שלך לניתוח. ההימור הטוב ביותר שלך הוא לשמור על דברים נקיים ופשוטים ולהחיל את הפורמטים והשדות המחושבים שלך באמצעות טבלת הצירים עצמה.

מועבר (משתנים כשורות, תצפיות כעמודות)
VX
מלבני (משתנים כעמודות, תצפיות כשורות).מועבר (משתנים כשורות, תצפיות כעמודות).
אין עיצוב נוסף.עיצוב מיותר.
מכיל רק מידות ומידות.מכיל שדות מחושבים.
נקו את כותרות העמודות.שמות כותרות עמודות מבלבלים.
אין כותרות עליונות נוספות, כותרות תחתונות, סיכומי משנה או שדות מחושבים.שורות כותרות נוספות.

בואו נתחיל

זמן נדרש: דקה 1

טבלת ציר היא כלי ב-Microsoft Excel המאפשר למשתמשים לארגן ולסכם כמויות גדולות של נתונים. ניתן להשתמש בו כדי לארגן מחדש ולעבות נתונים במהירות לפורמט טבלה. מה שמקל על ההבנה וההפקה של תובנות מהנתונים. כדי ליצור טבלת ציר ב- Excel, בצע את השלבים הבאים:

 1. פתחו את הגיליון האלקטרוני המכיל את הנתונים שברצונך לכלול בטבלת הצירים.

 2. בחרו את טווח התאים שברצונך לכלול בטבלת הצירים. זה יכול להיות טווח של תאים בתוך גיליון בודד או גיליונות מרובים בחוברת עבודה. אבל לרוב פשוט בחרו תא אחד בתוך טבלה.

 3. בתיבת הדו-שיח Create PivotTable, בחרו את המיקום שבו ברצונך ליצור את טבלת הצירים. אפשר לבחור ליצור את טבלת הציר בגליון עבודה חדש או בגליון עבודה קיים.

  הוספה פיבוט

 4. לחצו על אישור כדי ליצור את טבלת הציר.

  טבלת ציר

 5. ייפתח גליון חדש. ניתן לראות את שמות הכותרות ומתחת השדות בהן תרצו לשים את הכותרות בריבועים הלבנים לפי איך שתראו לנכון.

  4 חלוניות פיבוט

 6. כדי להוסיף שדות לטבלת הציר, גררו את שמות השדות מהרשימה בצד ימין של המסך לאזורים המתאימים של טבלת הציר.

  ניתן לגרור את השדה המכיל את שמות המוצרים לאזור שורות כדי ליצור שורה עבור כל מוצר. ניתן גם לגרור את השדה המכיל את סך המכירות לאזור הערכים כדי לחשב את סך המכירות עבור כל מוצרמיקום שדות פיבוט

 7. כדי להתאים אישית את טבלת הציר, תוכלו להשתמש באפשרויות ברשימת שדות הציר בצד ימין של המסך.

  ניתן להוסיף מסננים לטבלת הצירים כדי להציג נתונים רק עבור קטגוריות או תקופות זמן ספציפיות. אתה יכול גם להשתמש באפשרויות במקטע הגדרות שדה כדי לחשב סטטיסטיקות סיכום, כגון ממוצעים, ספירות וסכומים.פיבוט

 8. לאחר שיצרת והתאמת אישית את טבלת הצירים שלך, תוכל להשתמש בה כדי לזהות מגמות ודפוסים בנתונים.

  אפשר להשתמש בנתוני טבלת הציר כדי ליצור תרשימים וגרפים, שיכולים לעזור לייצג את הנתונים באופן חזותי בצורה שקל להבין ולפרש.PIVOTCHART

לסיכום

בסך הכל, טבלאות ציר הן כלי רב ערך לארגון וסיכום מערכי נתונים גדולים ב- Excel. הם יכולים לעזור למשתמשים לזהות במהירות ובקלות מגמות ודפוסים בנתונים ולקבל החלטות מושכלות על סמך הנתונים.

פוסטים נוספים – לימוד אקסל

 • AND
  הפונקציה AND באקסל משמשת לבדיקת מספר תנאים בו-זמנית. לדוגמה, ייתכן שתרצו לבדוק אם מספר בתא…
 • CONVERT (המרה)
  הפונקציה CONVERT ממירה מספר במערכת מדידה אחת לאחרת. לדוגמה, ניתן להשתמש ב- CONVERT כדי להמיר…
 • COUNTIF excel
  פונקציית Excel COUNTIF מאפשרת לך לספור תאים על סמך קריטריונים ספציפיים. בין אם אתה עובד…
 • COUNTIFS
  שימוש בפונקצית COUNTIFS באקסל הוא כלי עוצמתי המאפשר לך לספור את מספר התאים העומדים בקריטריונים…
 • IF
  IF באקסל מאפשרת לבצע פעולה ספציפית אם מתקיים תנאי מסוים, ופעולה אחרת אם התנאי אינו…
 • IFS
  הפונקציה IFS יכולה להריץ בדיקות מרובות ולהחזיר ערך המתאים לתוצאה ה-TRUE הראשונה. השתמשו בפונקציה זו…
 • INDEX
  INDEX מחזירה את הערך במיקום נתון בטווח (range) או במערך(array). ניתן להשתמש בפונקציה כדי לאחזר…
 • INDEX MATCH
  בפוסט זה, אני רוצה לכסות את אחת מפונקציות הבדיקה/חיפוש החזקות ביותר באקסל, INDEX MATCH ….
 • ISEVEN
  מהי פונקציית ISEVEN באקסל? ISEVEN היא אחת מהפונקציות הרבות שלה שיכולות לעזור לפשט את העבודה…
 • LET
  LET משמשת להקצאת ערך למשתנה. משתנים באקסל הם בעלי שם של תאים, טווחים או ביטויים…
 • MATCH
  הפונקציה MATCH היא פונקציה מובנית ב-אקסל שמחפשת ערך בטווח מסוים של תאים. ולאחר מכן מחזירה…
 • NPV
  NPV היא פונקציה פיננסית המחשבת את הערך הנוכחי הנקי של השקעה, תוך התחשבות בסדרה של…
 • OFFSET
  הפונקציה OFFSET Excel יוצרת הפניה לטווח תאים שנמצא במרחק של מספר מסוים של שורות ועמודות…
 • OR
  פונקצית OR מחזירה TRUE (נכון) אם ארגומנט נתון מוערך ל-TRUE, ומחזירה FALSE (לא נכון) אם…
 • PERCENTILE – אחוזון
  הפונקציה ‘PERCENTILE’ באקסל היא כלי רב עוצמה לניתוח נתונים וחישוב אחוזונים בתוך מערך נתונים. בין…
 • Pivot – פיבוט (טבלת ציר)
  טבלאות Pivot הן כלי רב עוצמה לארגון וסיכום מערכי נתונים גדולים. הם מאפשרים למשתמשים לסדר…
 • SUMIF
  הפונקציה SUMIF היא כלי שימושי באקסל המאפשר למשתמשים לסכם במהירות ובקלות ערכים העומדים בקריטריונים ספציפיים….
 • SUMPRODUCT
  פונקציית SUMPRODUCT של מכפילה טווחים או מערכים יחד ומחזירה את סכום המוצרים. זה נשמע משעמם,…
 • vlookup אקסל
  vlookup אקסל – מה זה בעצם? VLOOKUP אקסל היא פונקציית Excel לחיפוש נתונים בטבלה מאורגנת…
 • WEEKDAY
  הפונקציה WEEKDAY ב- Microsoft Excel היא כלי שימושי לקביעת היום בשבוע עבור תאריך נתון. פונקציה…
 • XLOOKUP
  פונקציית XLOOKUP של אקסל היא כלי רב עוצמה המאפשר לך לחפש ערך ספציפי בטבלת נתונים…
 • XOR
  נוסחת XOR באקסל XOR נועדה לבדיקת שני אלמנטים באופן אקסלוסיבי (בחירה אחת או השניה, אבל…
 • אוֹפֵּרָטוֹר (מפעיל, סימן פעולה)
  סוגי אופרטורים באקסל משתמשים באופרטורים לביצוע פעולות על ערכים וביטויים. כמה אופרטורים נפוצים ב-Excel כוללים:…
 • איך יורדים שורה באקסל
  איך יורדים שורה בתוך תא באקסל מעכשיו תדעו אחת ולתמיד, איך יורדים שורה באקסל. זכרו…
 • איך לומדים אקסל?
  אז איך לומדים אקסל? אקסל היא תוכנה מורכבת ורב-תכליתית. הנושאים שעליכם ללמוד תלויים בצרכים ובמטרות…
 • איך לעשות גרף עמודות באקסל
  איך לעשות גרף עמודות באקסל הוא תהליך נורא פשוט. אקסל הוא כלי רב עוצמה ליצירת…
 • המרת תאריך לועזי לעברי
  מעכשיו כבר אין צורך לחפש כל מיני מחשבונים ואתרים להמרת תאריך לועזי לעברי. איך לבצע…
 • חישוב אחוזים
  במדריך זה תלמדו דרך מהירה לחישוב אחוזים באקסל, תמצאו את נוסחת האחוזים הבסיסית ועוד כמה נוסחאות לחישוב אחוזי עלייה לעומת תקופות שונות, מע”מ, אחוז מסה”כ ועוד.
 • חישוב ימים בין תאריכים
  אקסל היא תוכנה נורא נוחה לחישוב ימים בין תאריכים. ישנה האפשרות להשתמש בפונקציית DAYS אבל…
 • חישוב שעות עבודה
  אז הגעתם למצב שאתם צריכים לבצע חישוב שעות עבודה. ישלכם פרוייקט שאתם צריכים לתמחר. אולי…
 • כל אחד יכול ללמוד אקסל?
 • לוגיקה בוליאנית
  לוגיקה בוליאנית היא מערכת של לוגיקה מתמטית המשמשת לייצוג הצהרות באופן שהוא נכון או שקר….
 • מחשבון שפיצר אקסל
  אחד המושגים הכי מעצבנים בעולם המשכנתאות הוא לוח שפיצר, שלדעתי יש בו שני דברים מעצבנים:…
 • מי משתמש באקסל?
 • ממוצע משוקלל באקסל
  הממוצע המשוקלל הוא סוג של ממוצע חשבוני שבו לכל ערך מוענק משקל או חשיבות מסוימת….
 • מספר רנדומלי
  מספר רנדומלי מ-1 עד 100 מספר רנדומלי באקסל גם אתם יכולים לארגן לעצמכם מספר רנדומלי…
 • מערכים (arrays)
  מערך הוא אוסף של ערכים או תאים שניתן להתייחס אליהם כאל ישות אחת בנוסחה. ב-Excel,…
 • סטיית תקן באקסל – STDEV
  סטיית תקן באקסל נעשית עם הפונקציה STDEV המחשבת סטיית תקן באקסל של קבוצה של ערכים…
 • עיצוב מותנה באקסל
  עיצוב מותנה הינה אפשרות מתקדמת להצגת נתונים, בצורה יעילה ומקצועית, על ידי הגדרת תנאי מסוים…
 • פונקציה TRANSPOSE
  פונקציה TRANSPOSE של אקסל “הופכת” את הכיוון של טווח או מערך נתון: TRANSPOSE הופכת טווח…

נמאס לך! לבקש עזרה באקסל? יש לנו פיתרון מצוין בשבילך!

קורס אקסל למתחילים

מתחילים ללמוד אקסל
עם מעט או ללא ידע
והופכים למקצוענים

הקורס מיועד לעובדי חברות, עצמאיים, בעלי ידע .בסיסי באקסל, עיריות ואנשים פרטיים


ידע נדרש:
אין צורך בידע קודם

משך הקורס: 12 מפגשים של שעתיים

קורס אקסל למתקדמים

Power Query
Power Pivot
DAX

הקורס מיועד לאנשים שעובדים עם אקסל על בסיס קבוע ורוצים לזרז תהליכים ולקבל תמונות מצב ברורות וממוקדות יותר בים של מידע.


ידע נדרש:
לפחות שנת נסיון בעבודה עם אקסל, ידע בפיבוט, נוסחאות כמו VLOOKUP, IFS

משך הקורס: 12 מפגשים של שעתיים

נמאס לך! לבקש עזרה באקסל? יש לנו פיתרון מצוין בשבילך!

קורס אקסל למתחילים

מתחילים ללמוד אקסל
עם מעט או ללא ידע
והופכים למקצוענים

הקורס מיועד לעובדי חברות, עצמאיים, בעלי ידע .בסיסי באקסל, עיריות ואנשים פרטיים


ידע נדרש:
אין צורך בידע קודם

משך הקורס: 12 מפגשים של שעתיים

קורס אקסל למתקדמים

Power Query
Power Pivot
DAX

הקורס מיועד לאנשים שעובדים עם אקסל על בסיס קבוע ורוצים לזרז תהליכים ולקבל תמונות מצב ברורות וממוקדות יותר בים של מידע.


ידע נדרש:
לפחות שנת נסיון בעבודה עם אקסל, ידע בפיבוט, נוסחאות כמו VLOOKUP, IFS

משך הקורס: 12 מפגשים של שעתיים